48 hodin s Windows Vista Ultimate x64

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

48 hodin s Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista 18.03.07

Přešel jsem z Windows XP Professional na Windows Vista Ultimate CZ x64 a jsem mimořádně spokojen (více o polemice 32 versus 64 bitů zde). Po různých zprávách v médiích o (ne)kompatibilitě aplikací, neexistujících ovladačích, velké spotřebě RAM a dalších jsem si nebyl jistý, zda Windows XP po instalaci Windows Vista navěky smažu z PC či se k nim opět kvapně vrátím, ale po pouhých 48 hodinách používání Vista x64 je rozhodnuto. XP jsou smazány.

Windows Vista Ultimate x64 je tak dobrý systém, že rozhodnutí o konečné migraci bylo nakonec opravdu snadné.

Nejedná se o barvičky. Aero je samozřejmě působivé, rád pracuji s pěkným prostředím, nicméně podobné grafické (i když neakcelerované a bez průhledností) prostředí nabízí s oficiálním tématem Microsoft Zune nakonec i Windows XP. Jedná se o koncepci Vista a o 64-bitů. Zatímco upgrade z Windows 2000 na Windows XP byl spíše o těch barvičkách, zde je vše zcela jinak.

Dokud jsem testoval Windows Vista jen krátkodobě na VMWare, nebyl jsem jejich kvality schopen dost dobře docenit, ale na reálném stroji a při reálné práci je vše zcela jinak.

Uvítací centrum Window VistaUvítací centrum Window Vista

Co mě přesvědčilo pro změnu XP -> Vista:

  • extrémní rychlost operačního systému, ať už se to týká startu, spouštění aplikací (PreFetch -> SuperFetch, ReadyBoost), instalace a provozování aplikací, tak přepínání mezi aplikacemi (při mixu 32-bitových a 64-bitových aplikací)
  • rychlost vlastních 64-bitových aplikací (MySQL databáze, PHP, Apache a další)
  • absolutní stabilita
  • naprosto luxusní kvalita obrazu přehrávání videa, pomocí Windows Media Player 11 a posledních NVIDIA 8800 WHQL ovladačů
  • ve všech sekcích integrované vysoce kvalitní lokální vyhledávání, funkčností a použitelností převyšující Windows Desktop Search 3.01 dostupný jinak i pro Windows XP
  • použití celých 4GB RAM, namísto 3GB jako Windows XP (32-bitů)
  • dokonalá integrace Windows Mobile 5 zařízení, telefonů, PDA (HTC TyTN), plus zcela bezproblémová synchronizace na Microsoft Outlook
  • bezkonkurenční integrace a tím i efektivita - Vista operační systém, Windows Desktop Search hledání, Outlook 2007 pro emaily a PIM, Windows Mobile Center pro synchronizaci, Windows Media Player pro přehrávání audia a videa, Windows Live Messenger pro instatní zprávy, všechny tyto aplikace spolu dokonale spolupracují
  • excelentní Media Center, samostatná (na celou obrazovku) aplikace na přehrávání audia, videa (včetně DVD), ovladatelná například pomocí Remote Control ke Creative X-Fi
  • velice logicky a přehledně navržené GUI, ať už se to týká nového a velice efektivního dialogu pro otevření souboru, tak vlastní koncepce menu, grafiky, nastavení systému

Instalace operačního systému

Vlastní instalace Windows Vista byla velice bezproblémová. Předem (ještě ve Windows XP), jsem si stáhnul 64-bitové ovladače pro Intel ICH8R RAID, Intel P965 chipset, NVIDIA 8800GTX grafiku, Creative X-Fi zvukovou kartu, Canon MP500 tiskárnu a scanner, Logitech G5 myš, Logitech G15 klávesnici a Logitech RumblePad II gamepad, Asus ACPI ovladač, 64-bitové ovladače pro DVD-RAM a LightScribe (LiteOn), ovladače pro Marvel Yukon PCIe síťovou kartu a JMicro SCSI ovladač pro RAID / IDE zařízení.

Jak to píšu, vypadá to složitě, nicméně, fakt je prostě ten, že 64-bitové ovladače pro můj stroj existují, většinou jsou dokonce přímo součástí Windows Vista x64 (stahoval jsem si ale jejich poslední verze) a to na (téměř) veškerý hardware.

Jediný problematický hardware je Pinnacle 200e externí DVB-T USB tuner (cena cca 2.000 Kč), budu jej muset někomu darovat a koupit si jiný, výrobce na něj 64-bitové ovladače zřejmě nikdy nevydá (od Pinnacle si již nikdy nic nekoupím, tato firma má dlouhodobě mizernou podporu).

Celá instalace operačního systému spočívá ve dvou kliknutích myší. Následně již bylo nutné jen doinstalovat aktualizované či chybějící ovladače (umí to ale i automaticky Windows Update) a během hodiny byl plně funkční 64-bitový systém na světě.

Pokud máte základní desku s JMicro řadičem (většina desek s P965 chipsetem), silně doporučuji již při instalaci načíst ovladače pro tento řadič (mohou být na disku, disketu už používat nemusíte), IDE mechaniky se totiž poté připojí na SCSI interface, a nikoliv na standardní Microsoftí IDE, což má své nezanedbatelné výhody.

Microsoft Vista Ultimate x64Microsoft Vista Ultimate x64 - klikněte pro zobrazení plné verze

Instalace programů

Pro počáteční instalaci programů vám silně doporučuji vypnout UAC (Řízení uživatelských účtů), jinak vám zhruba 100x zčerná obrazovka a bude se vás ptát, zda to co vědomě děláte, děláte opravdu vědomě. Vypnutí UAC můžete udělat po spuštění aplikace msconfig (stiskněte Win+R a napište tam msconfig), následně sekce Nástroje, a volba "Zakázat nástroj Řízení uživatelských účtů".

Po provedené instalaci všech programů doporučuji UAC zase zapnout, a to ve stejné sekci, jen si zvolíte možnost "Povolit nástroj Řízení uživatelských účtů".

Aplikace se instalují do dvouch základních adresářů, a to \Program Files pro 64-bitové aplikace, a \Program Files (x86) pro 32-bitové aplikace. Ty názvy jsou na mě trošku dlouhé, tak jsem si vytvořil pomocí junction symbolické odkazy \bin32 a \bin64, jejichž význam je asi jasný, a původní adresáře nastavil jako "Skryté". Je to výhodné i proto, že některé staré instalátory mohou mít problém ukládat data do \Program Files (x86).

Uživatelská data se už neukládají do \Documents and Settings, ale do sympatičtějšího \Users, data single-user aplikací do \User\uživatel\AppData. Je to opravdu přehledné.

Pokud chcete používat i 32-bitové aplikace, například Total Commander, připravte se na instalaci 32-bitové i 64-bitové verze programů, například 7-zipu. Pokud nainstalujete jen 64-bitovou verzi, Total Commander ji na pravé tlačítko "neuvidí". Stejné je to i s dodanými aplikacemi, je tu Internet Explorer i Internet Explorer (64-bitů), stejně tak Windows Media Player i Windows Media Player (64-bitů).

Zkoušel jsem (pro webdesign) instalovat 32-bitové i 64-bitové verze Apache, MySQL a PHP, a musí říci, že 64-bitové jsou dramaticky rychlejší. Zatím nemám měření "o kolik", ale pouhé "klikání na webu" spuštěném na 32-bitovém Apache/PHP/MySQL mělo viditelně horší odezvu než na 64-bitovém serveru.

Apache 2.2.4 x64, PHP 5.2.1 x64 a MySQL 5.0.37 x64Apache 2.2.4 x64, PHP 5.2.1 x64 a MySQL 5.0.37 x64

Zcela bez problémů proběhla i instalace Nero 7.7.5.1, UltraEdit Studio, Navicat MySQL, Opery, KeePass, FlashGet, TopStyle, Omnipage 15.2 (pro Vista), PDF Creator 4, či Alcohol 52%.

Vlastně veškeré aplikace, co používám, neměly žádný (neřešitelný) problém, v nejhorším případě byla na webu výrobce zdarma dostupná aktualizační verze.

Zabraná paměť

Říci, kolik Windows Vista x64 zaberou paměti není dost dobře možné, liší se to totiž od toho, kolik RAM máte. Když jsem instaloval Vista na virtuální stroj, zabráno bylo po startu jen kolem 400MB RAM (v paměti běžel Desktop Search, Defender a mnohé další, takže je to velice slušná hodnota), se 4GB RAM je ovšem po startu zabráno kolem 900MB. Vista si prostě alokují paměť podle potřeby, a používají ji pro cache, což je velice dobře. Zrychluje to totiž celý systém.

Po spuštění pár programů (Outlook 2007, Windows Media Player 11, Opera a dalších) se dostanete na 1.3GB, a při spuštění dalších pár serverů pro webdesign na cca 2GB zabrané fyzické RAM:

běžné množství zabrané RAM na počítači s 4GB RAMběžné množství zabrané RAM na počítači s 4GB RAM

V zásadě platí to samé, co na Windows XP, pro seriózní práci potřebujete 2GB RAM, přičemž 4GB se často mohou hodit. Na rozdíl od Windows XP má ovšem Vista drasticky lepší správu paměti, a je podstatně rychlejší.

Přehrávání audia a videa

Jak jsem se již zmínil, na 64-bitové verzi existuje Windows Media Player 11 (32 bitů) a Windows Media Player 11 (64 bitů). Obě verze mají zcela oddělené prostory, a potřebují zcela odlišné, 32/64-bitové, kodeky.

Výborný balíček kodeků (FFDshow, DScaler, AC3Filter, Haali Media Splitter) je Vista Codec Package (32-bitů) a Vista Codecs x64 Components. Po jejich instalaci můžete přehrávat video v libovolném přehrávači.

Zjistil jsem, že Windows Media Player (64 bitů) má podstatně vyšší výkon při prohlížení rozsáhlých knihoven, proto bych doporučil jeho používání. Kvalita zvuku je příkladná, kvalita videa naprosto excelentní (nikdy jsem ještě lépe podané XVid / DivX video neviděl).

Jediný problém je, pokud máte (jako já), rozsáhlou hudební sbírku ve FLACu, protože pro 64-bitovou verzi neexistuje FLAC / APE / WavePack podpora pro WMP 11 x64 (a 32-bitový Foobar2000 či WinAmp jsem nechtěl používat).

Vyřešil jsem to triviálně - převedl jsem FLAC a další pomocí zdarma dostupného Windows Media Encoder 9.1 na WMA Loseless formát (bezeztrátový Microsoftí formát, RockBox jej umí bez problémů přehrát), a ponechal si tak hudbu jen v MP3 a WMA (Loseless).

Celý svět versus Firefox

Veškeré programy jsou na Windows Vista opravdu rychlejší, SuperFetch a ReadyBoost (používám rychlý 1GB MS Duo flash-disk) opravdu skvěle funguje, start Opery či Outlooku 2007 se stovky MB velkým mailboxem je okamžitý.

Mimořádně rychlá je 64-bitová Sun Java 6, takový jEdit startuje místo několika sekund jen jednu sekundu… Neuvěřitelné. Neporovnávám zde samozřejmě na 32-bitové Windows Vista, ty jsou (možná) stejně rychlé, porovnávám na 32-bitové Windows Xp.

Jediná výjimka je Firefox - tento zaostalý primitivní prohlížeč startuje i na Vista Ultimate x64 stále pomalu jako šnek (ano, i 64-bitové verze Firefoxu 2.0.0.2). Do řiti s Firefoxem…

Pokud si chcete Windows Vista upravit, doporučil bych komplexní konfigurační nástroj Vista Manager x64 (stovky možností, mimořádně rozsáhlý), zajímavý je i TweakVI x64 (mírně horší, ale basic verze je zase zdarma).

Hry

Hry jsem zatím příliš netestoval. Na to málo, co jsem vyzkoušel, NVIDIA ovladače pro 8800GTX a Creative pro X-Fi bezchybně fungují, 3DMark06 dává stále kolem 12.000 bodů, Oblivion má stále 40+FPS v 1920x1200 s FSAA 8x, AF 16x, HDR a 4096x4096 Qarl’s III texturami. Plus mínus žádná změna (v DirectX 9.0c). DirectX 10 hry zatím nemám.

Minoritní problém byl jen s nemožností nastavit některé parametry pro hry v NVIDIA ovladačích a novém ochuzeném Control Panelu (například podpora a režim kompatibility pro FSAA na hrách s HDR), ale to se dá snadno vyřešit pomocí skvělé aplikace nHancer x64.

Některé hry se pro změnu odmítají instalovat, postačí jim ale obvykle nastavit režim kompatibility Windows XP SP2 (32-bitů), a následně již v pohodě běží.

Hrám a jejich podpoře se budu dále více věnovat v dalších článcích.

Microsoft Vista Ultimate x64testované hry ve Windows Vista Ultimate x64 CZ

Závěr

Čekal jsem od nasazení Windows Vista Ultimate x64 CZ spíše počáteční nepříjemnou dávku problémů, které provázejí (téměř každý) operační systém. Vista jsou ovšem doladěné, velice rychlé, instalace je triviální, a během pár hodin začnou zvyšovat vaši produktivitu.

Nejlepší operační systém planety se prostě povedl. Linux je roztříštěný, OS X je 6 let starý, nekoncepční a pomalý, a Vista je rychlá, hezká a moderní. Prostě kvalitní operační systém pro rok 2007.

Nezbývá než říci, wow :-)