Windows Vista » MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jakou verzi Windows Vista si koupit?

Windows Vista 30.03.2007
Vista Control Panel

V případě Windows XP bylo rozhodnutí o koupi té správné verze snadné, existovala Home verze bez podpory pokročilých síťových funkcí určená pro domácnosti, a poté Professional verze s jejich podporou, určená pro firmy. Dále se rozlišovala OEM verze (později zakoupitelná i bez nového PC) a plná verze.

S uvedením Windows Vista představil Microsoft množství nových verzí Vista, jen na Alza.cz v sekci Windows Vista je jich zhruba 50.

Windows Vista se tak člení na OEM, upgrade a plné verze, následně na CZ a EN verze, poté na 32-bitové a 64-bitové verze, a nakonec na Home Basic, Home Premium, Business a Ultimate verze (na některé evropské trhy se kvůli demenci Evropské unie, tedy její jedné konkrétní silně připitomělé komisařce, která si za svůj životní cíl vzala úřednický teror proti Microsoftu, dodávají i "N" verze, bez Windows Media Playeru 11).

Výběr edicí u Vista je tedy podstatně složitější než výběr XP verze. Pojďme se podívat na jednotlivé edice, které se pro vás hodí.

OEM versus plná verze

OEM Můžete si ji koupit s novým počítačem, popřípadě i samostatně, pokud si budete "sám sobě poskytovat podporu" (tzv. System Builder) ; systém lze aktivovat jen na jednom počítači, není dále přenosná. V praxi se jedná o nejlevnější cestu k Vista pro většinu lidí, a to včetně těch, co požadují upgrade. Funkčně je samozřejmě shodná s plnou verzí, omezení je pouze licenční.
Plná Plná verze, retail balení, podporu vám poskytuje přímo Microsoft, při změně počítače ji není problém znovu aktivovat na jiném PC.
Upgrade Upgrade verze přejímá vlastnosti verze, z níž upgrade provádíte; jinak se jedná o plnou verzi. V praxi bývá výhodnější zakoupit si OEM balení než upgrade, pokud tedy neplánujete počítač každý rok zásadně měnit (výměna základní desky, procesoru či síťové karty).

Microsoft Vista Ultimate x64 a podpora her

Windows Vista 26.03.2007

Očekávat od 64-bitového operačního systému s DirectX 10.0 100% podporu 32-bitových her pro DirectX 9.0c není samozřejmě možné. Přesto je v obecné rovině kompatibilita Vista zcela klíčová pro jejich akceptování při upgrade z Windows XP, a Microsoft bere toto téma velice vážně.

NVIDIA a Creative ovladače

První zkušenosti s Vista Ultimate x64 jsem již popisoval, tento článek se zaměří na podporu her.

Používám pro testování poslední existující NVIDIA ForceWare 101.41 BETA ovladače určené pro Vista x64 a Creative X-Fi driver verze 2.13.0012 (64-bit).

Kromě ovladačů je potřeba na Windows Vista nainstalovat i poslední verzi DirectX 9.0c Redistributable z února 2007 a rovněž aplikaci Creative ALchemy, která zajistí podporu pro EAX (HD) i pod DirectX, nikoliv jen pod OpenAL (které zatím používá minimum her).

K čemu je Creative ALchemy? Windows Vista již neobsahuje podporu pro EAX prostorové efekty a zvuk pomocí rozhraní DirectSound, přenechává toto na OpenAL rozhraní. Zvuk je u těchto her ve Vista, pokud nepoužívají OpenAL, tvořen jen SW mixerem, a tedy horší než na Windows XP.

Creative se to naštěstí snaží řešit, a to zmíněnou utilitkou Creative ALchemy. Tato utilitka obsahuje (uživatelsky editovatelné) profily aplikací, které používají EAX, těmto aplikacím nakopíruje malou dsound.dll knihovnu, a tato následně realtime převádí EAX volání na OpenAL, a hra poté zvukově funguje identicky jako ve Windows XP. Podmínkou pro převod EAX -> OpenAL je X-Fi zvuková karta, zde to funguje opravdu skvěle, nicméně majitelé starších a ne-Creative karet mají smůlu, budou mít v EAX hrách horší zvuk než na Windows XP.

Creative ALchemyCreative ALchemy v akci

DirectX 9.0c z února 2007 již počítá i s Windows Vista, a doplňuje do něj toto starší rozhraní (k existujícímu DirectX 10.0).

Situace není extrémně růžová ani v oblasti ovladačů grafických karet, přece jenom špičkové ovladače laděné po 6 let pro Windows XP nelze udělat zcela znovu pro Vista x64 přes noc. NVIDIA tak zatím v Control Panelu vypustila některé volby, které se naštěstí dají získat pomocí externí utilitky nHancer, přesto se stále jen a pouze dotahuje na funkčnost nabízenou pro hráče ve Windows XP.

Správce souborů a textový editor pro Vista x64

Windows Vista 23.03.2007

Windows Vista x64 obsahují standardně (pro profesionála) zcela nepoužitelný správce souborů, tedy Průzkumník / Explorer, a zcela nepoužitelný textový editor (Notepad). Dodnes nechápu, proč se single-window správce souborů dodává jako standard, neznám téměř jediného člověka, co by s tím pracoval, protože to je extrémně pomalé a neefektivní… Existuje samozřejmě mnoho náhrad, ale jen velice málo z nich je zatím 64-bitových.

Můžete samozřejmě použít Total Commander, celosvětový etalon mezi správci souborů, nicméně, tento v 64-bitech není a jen tak nebude, protože Borland a jeho Delphi prostě 64-bitů nepodporuje (další důvod, proč v Delphi nic nového nedělat).

Důvod pro 64-bitový filemanager je ten, že poté nemusíte instalovat dvě (x64 i x86) verze aplikací, používáte jen 64-bitové aplikace (7-zip, CVS, Subversion, video a audio přehrávače a další).

SpeedCommander 11 pro Vista x64

Výbornou alternativou k Total Commanderu je SpeedCommander 11 x64. Tento správce souborů je dostupný v nativní 64-bitové verzi, a umí toho opravdu hodně. Konfigurovat se dá podobně jako Total Commander, přizpůsobit si můžete klávesové zkratky, menu, toolbar, barvy, zobrazení, cokoliv. Navíc obsahuje špičkový QuickView pro prohlížení stovek druhů souborů, kvalitní hledání, a výborného (S)FTP klienta, který podporuje nejen FTP, ale i FTP přes SSL a SFTP přes SSH (což Total Commander neumí).

Drobnou nevýhodou (pro někoho) je dostupnost pouze v německé a anglické verzi, a nápověda pouze v němčině. Je to škoda, s trošku lepší národní podporou by si jinak skvělý SpeedCommander získal mnohem více pozornosti.

Speed Commander 11 na Vista x64

48 hodin s Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista 18.03.2007

Přešel jsem z Windows XP Professional na Windows Vista Ultimate CZ x64 a jsem mimořádně spokojen (více o polemice 32 versus 64 bitů zde). Po různých zprávách v médiích o (ne)kompatibilitě aplikací, neexistujících ovladačích, velké spotřebě RAM a dalších jsem si nebyl jistý, zda Windows XP po instalaci Windows Vista navěky smažu z PC či se k nim opět kvapně vrátím, ale po pouhých 48 hodinách používání Vista x64 je rozhodnuto. XP jsou smazány.

Windows Vista Ultimate x64 je tak dobrý systém, že rozhodnutí o konečné migraci bylo nakonec opravdu snadné.

Nejedná se o barvičky. Aero je samozřejmě působivé, rád pracuji s pěkným prostředím, nicméně podobné grafické (i když neakcelerované a bez průhledností) prostředí nabízí s oficiálním tématem Microsoft Zune nakonec i Windows XP. Jedná se o koncepci Vista a o 64-bitů. Zatímco upgrade z Windows 2000 na Windows XP byl spíše o těch barvičkách, zde je vše zcela jinak.

Dokud jsem testoval Windows Vista jen krátkodobě na VMWare, nebyl jsem jejich kvality schopen dost dobře docenit, ale na reálném stroji a při reálné práci je vše zcela jinak.

Uvítací centrum Window VistaUvítací centrum Window Vista

Windows Vista Ultimate CZ 64bit - instalace systému

Windows Vista 13.02.2007

Díky laskavosti společnosti Microsoft (CZ) mám příjemnou možnost testovat finální (RTM) českou 64-bitovou Ultimate verzi operačního systému Windows Vista ještě před jeho oficiálním (retail) prodejem. Tento článek popíše možnosti při počáteční instalaci, v dalších článcích se budu věnovat ovšem zajímavějším věcem, a to porovnání výkonu aplikací a her pod Windows XP (32bit) versus Windows Vista (64bit) a kompatibilitě současných aplikací a ovladačů.

Instalace Windows Vista

Instalace Windows Vista je plně automatická, postačí 3x kliknout na "pokračovat", systém se 2x restartuje, a je hotovo. Jednodušší už to opravdu být nemůže. Na rozdíl od instalace Windows XP běží instalátor Vista plně v grafickém režimu.

Instalace je dodávána na jednom DVD (naplněno je cca 3.6GB), a obsahuje veškeré verze Vista, tedy od Home, přes Business, až po Ultimate. Pro profesionální použití má smysl uvažovat nejméně o Business, popřípadě, pokud chcete šifrovat disk pomocí BitLockeru, o variantě Ultimate.

Při instalaci můžete zadat licenční číslo, Vista z něj automaticky odvodí zakoupenou verzi, a instaluje správný systém. Pokud licenční číslo nemáte, či zatím je nechcete zadávat, instalátor nabídne možnost výběru libovolné verze OS, a je pouze na vás zakoupit si do 30 dnů licenci, a licenční číslo vložit a Vista aktivovat.

Vista tak v podstatě nabízí 30-denní "trial", komukoliv, v jakékoliv verzi.

Ultimate verze umožňuje volně stahovat i libovolné další jazykové mutace, můžete mít tedy operační systém pro jednoho uživatele v češtině, a pro druhého třeba v italštině.

Windows Vista - instalace 1Windows Vista - instalace 2
Windows Vista - instalace 3Windows Vista - instalace 4

Instalační program následně již jen rozbalí patřičné komprimované soubory z DVD na disk a je hotovo.

Windows Vista - cena ČR vs USA

Windows Vista 02.02.2007

Windows Vista, nový operační systém Microsoftu, vzbuzuje u pár lidí pohoršení, protože se prodává v ČR za vyšší ceny než v USA. Microsoft je v tom ovšem nevinně. Schválně jsem se podíval na pár produktů v USA (oblíbený online obchod NewEgg.com) a v ČR (oblíbený CZC.cz) a porovnal ceny několika produktů.

Srovnání:

ProduktUSAČRRozdíl
Vista Ultimate OEM 32-Bit $199$2401,20x
Intel E6600 $316$4151,31x
Asus Commando $230$2831,23x
Creative X-Fi Fatal1ty FPS $183$2131,16x

Jak je vidět, 20% vyšší cena v ČR u Windows Vista Ultimate OEM oproti USA je naprosto běžná a vzhledem k místním podmínkám normální věc, takový Intel Core 2 Duo procesor koupíte u nás dokonce o 31% dráž a základní desku Asus Commando o 23% dráž. Windows Vista jsou u nás ještě relativně levné.

Ano, Windows jsou v ČR dražší než v USA, ale to platí pro veškeré zboží. Elektronika, software, auta, cokoliv je u nás dražší, díky místnímu socialismu, než ve vyspělých a opravdu kapitalistických USA.

Co s tím dělat?

Pokud chcete aby to v budoucnu bylo jinak, chce to nepodporovat zločinecké či levicové strany typu KS(ČSSD), které likvidují podnikatele extrémními daněmi, byrokracií a nepružností, a preferují následné státní zásahy do ekonomiky. Podnikání v ČR je prostě dražší, protože se musí sponzorovat řady nemakačenků, zbytečných vládních projektů, "nevyhoditelných" nepracujících zaměstnanců, či vládní rozkrádání peněz a korupce, a proto jsou dražší i koncové produkty firem.

Vládní průsery, vysoké daně a zadlužení přes tisíc miliard Kč nakonec vždy zaplatí … obyčejní lidé.