Mobily » Jak to vidí OnNe

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Sony Ericsson, firma minulosti?

selogo Kde jsou ty časy, kdy se mobilní telefony této firmy prodávaly skoro stejně dobře jako Nokie. Vzpomeňme na úspěchy modelu K700i, který za lidovou cenu nabízel vše, co si běžný uživatel přál, a na později vylepšenou verzi s označením K750i, která měla slot pro pamětovou kartu, lepší displej a jako revoluci i 2MPx fotoaparát s autofocusem. Hudební řady s označením Walkman nabízely v balení oproti konkurenci skvělá sluchátka, mp3 přehrávač, rádio s RDS. Sony Ericsson tedy prodával skvělé telefony střední třídy za skvělou cenu.

 

Kde je Sony Ericsson teď?

Firma se za letošních 9 měsíců dostala do ztráty 670 milionů euro a předpovědi nejsou o moc růžovější. Firma teď propouští zaměstnance a snaží se šetřit. Odstoupil šéf Hideki Komiyama, kterého nahradí současný viceprezident Bert Nordberg, a právě ten prohlásil větu, která podle mě odsoudí Sony Ericsson k úplnému konci. Chce prodávat dražší mobily, ze kterých bude mít firma větší zisk. Zajímalo by mě, jak toho chce dosáhnout, jelikož na poli chytrých mobilů tu již léta kralují společnosti HTC s Windows Mobile, Nokia s operačním systémem Symbian a začíná se stále více prodávat Apple Iphone s OS X.

seaino

Vždy jsem byl fanda této firmy, protože nabízeli mobilní telefony střední třídy s dobrým poměrem cena/výkon. V dnešní době to je ale děs a bída. Telefony, které za svou vysokou cenu nic neumí a vypadají jako nepovedená čínská hračka, je hloupost koupit. Například dlouho očekávané novinky U1 Satio a U10 Aino. Cena obou mobilů je přes 10 tisíc korun a nenabízí ani standardní 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Design je možná věcí subjektivní, ale myslím si, že takto barevné hračky Sony Ericssonu zisk nepřinesou.

Docela bych se styděl před někým vytáhnout z kapsy Sony Ericsson U1 Satio, který stojí 11 tisíc korun, protože vysouvací alfanumerická klávesnice a dotykový 3" dotykový displej působí velmi divně. Bez operačního systému je tento telefon vhodný jako hračka pro mladší vrstvu uživatelů. Jenže za tuto cenu lze vybrat i něco levnějšího a lepšího od konkurence

Závěrem

Sony Ericsson by se měl držet toho, co vždy uměl. Mobilní telefony s cenou okolo 5 tisíc korun, které budou z kvalitních plastů (nejlépe matné a černé), vypadat lépe (vyhodil bych ty japonské designéry) a začnou se nějak mediálně propagovat (jako například SE K750i kdysi). Pokud chtějí produkovat chytré telefony za hodně peněz, mají se ještě hodně co učit od konkurence.

Zase se to blíží

vanocni_stromVánoce, svátky klidu, míru a lásky. Po celém bytě voní cukroví a venku je krásně bílo. Ačkoliv bude Štědrý den až za dva měsíce, obchodní řetězce již teď prodávají vánoční kolekce na stromečky, baňky, ozdoby a pomalu začínají se zimní výzdobou. Obchody lákají na své velké slevy, někteří lidé šílí a běhají z obchodu do obchodu, jen aby měli vše za co nejnižší cenu. Na každém kroku je nějaký vynervovaný a protivný důchodce, který se mi do cesty postaví vždy tam, kde ho nejmíň potřebuju.

V tomto předvánočním blázinci si vždy vzpomenu na to, jak jsem byl malý a každý rok se těšil na to, že napíšu Ježíškovi dopis se svými přáními, a on mi je za to, jak jsem byl celý rok hodný, splní. Jako malý jsem chtěl autodráhu, auto na dálkové ovládání a další různé hračky. Avšak čas plynul rychle a s dospíváním se měnily i má přání. Místo mechanických hraček jsem začal chtít věci, které pracují ve světě jedniček a nul. Od her jako je tetris, jsem se dostal v roce 1999 ke svému prvnímu počítači. Postupem času jsem si přál grafické karty, paměti, základní desky a počítač stále upgradoval, abych mohl hrát ty nejnovější herní pecky. Postupem času mě i toto omrzelo a zjistil jsem, že mi stačí integrovaná grafika a dostatečně výkonný procesor, protože XHTML, C++ nebo 2D v AutoCadu není až tak náročná činnost.

Jenže co teď? Z dětských snů a ideologií jsem vyrostl, takže najít něco, co mi udělá radost a dá se to koupit, je docela oříšek. Když jsem se teď procházel v obchodním centru, tak jsem se zastavil u stánku s mobilními telefony, prohlídl jsem si, co nového se zde objevilo. Potom jsem vytáhl z kapsy svůj starý Sony Ericsson W810i a měl jsem jasno. Tento rok napíši Ježíškovi o nový mobilní telefon.

T-Mobile ví, co mladí potřebují

vodafonePosledních pár měsíců jsem byl velmi spokojeným zákazníkem předplacených služeb Vodafone. Nejmladší český mobilní operátor mě k sobě přilákal díky službě SMS Gratis (studentský program pro posílání SMS přes Java aplikaci zdarma, stačilo shlédnout reklamu) a šestiměsíčnímu bezplatnému vyzkoušení Internetu v mobilu. Za celých 7 měsíců, co jsem u Vodafone, moje útrata nepřevýšila částku 400,- KČ, jelikož mými jedinými výdaji byly telefonní hovory. SMS jsem mohl poslat 600 denně a o přenesená data se nemusel bát. Ovšem vše jednou končí. Reklama z programu SMS Gratis nevynášela tolik, kolik si Vodafone sliboval a 6 měsíců s bezplatným brouzdáním v mobilu rychle uteklo, takže nezbývalo nic jiného, než čekat na zveřejnění cen. Když jsem se tedy časem podíval na nový tarif Vodafone Student a propočítal si, kolik bych za měsíc přibližně zaplatil, tak mi vyšla částka 250,- KČ. Nezbylo mi tedy nic jiného, než se podívat i ke konkurenci.

 

O2 není až tak cool, jak říká

O2Podívejme se nejdříve na největšího českého mobilního operátora, který pro mladé lidi nabízí svůj tarif O2 [:kůl:]. Tento tarif vás vyjde na 250,- KČ měsíčně a jediným zvýhodněním je posílání SMS do vlastní sítě zdarma. SMS do jiné sítě stojí 1,50,- KČ a volání do kterékoliv sítě je za 4,50,- KČ. Pokud to tedy sečteme a podtrhneme, tak budeme platit jako mourovatí. Na faktuře bude určitě vždy minimálně 300-400,- KČ, což může být pro studenta docela velká položka.

 

T-Mobile myslí na studenty hned dvakrát

t-mobileŠtědřejší ke svým mladým zákazníkům je jen T-Mobile. Zřejmě ví, že převážně mladí lidé spolu chtějí být ve spojení a hledají si, kde jsou nejvýhodnější podmínky. Proto je zde možnost výběru ze dvou tarifů a v každém z nich se skrývá jiná výhoda. Tarify se jmenují BAV SE a BAV SE s Mých 5. Jedině u T-Mobile mi tyto názvy tarifů opravdu sedí se zaměřením, jelikož se opravdu za malou částku můžete bavit o hodně více než u konkurence.

 

Hodně muziky s Nokia 5800 XpressMusic

Nokia patří mezi jedny z nejprodávanějších mobilních telefonů u nás. Vždy se v jejich nabídce našel dobrý telefon za dobré peníze a stal se bestsellerem. Vzpomeňme si ještě na doby zelenočerné s Nokií 5110, 3410i a poté na jeden z nejprodávanějších prvních barevných mobilních telefonů Nokii 3510i. Vždy se v jejich portfoliu našel telefon pro děti, podnikatele i seniory.

V dnešní době slaví velký úspěch N-kové multimediálně laděné telefony. Najdeme v nich vždy kvalitní fotoaparát, mp3 a video přehrávač a propracované uživatelské prostředí. Někdy nejsou svojí cenou pro běžné uživatele, kterou tvoří především mládež, příliš dostupné a zvolí levnější sérii XpressMusic.

Začalo to vše již před pár lety modelem 5300 XpressMusic a poté modelem 5310 XpressMusic. Mobil nebyl drahý a uživateli plnil všechny potřebné funkce. Hlavní předností těchto mobilů je propracovaný mp3 přehrávač a v balení najdeme lepší sluchátka. Za cenu okolo 5-6 tisíc korun může uživatel volat, posílat sms a mms, poslouchat mp3, fotit momentky a natáčet krátké klipy. To je ve zkratce řada XpressMusic.

Nyní přišla Nokia se skvělým mobilním telefonem 5800 XpressMusic, který je odpovědí na iPhone, a nabídne nám stejné funkce, jen za méně peněz.

Nokia 5800 XpressMusicNokia 5800 XpressMusic

iPhone je již definitvně poražen a nyní jej zasáhne další tvrdý úder. Tím se stane právě novinka z Finska, která k nám dorazí během prvních měsíců příštího roku. Nokia 5800 XpressMusic se bude prodávat okolo 10.000,- KČ.

Sony Ericsson W810i

Co tak starý mobil umí?

Sony Ericsson W810i se začal v ČR prodávat v lednu roku 2006. V té době neměl konkurenci, jelikož měl kvalitní fotoaparát s 2MPx a autofocusem , propracovaný mp3 přehrávač, EDGE, bluetooth a bohaté příslušenství již v balení. Obrazová kvalita fotoaparátu se vyrovná i současným "TESCO" fotoaparátům, které se prodávají za 2 tisíce korun. Mp3 přehrávač je zpracovám tektéž na výbornou. Vyhledávání skladeb podle interpreta, alba a možnost vytváření vlastních playlistů. Propracovaný ekvalizér byl samozřejmostí a v kombinaci s in-ear sluchátky přímo od Sony Ericsson, které byly v balení, byl požitek poslouchat hudbu. FM rádio má 20 předvoleb a samo přelaďuje stanici na frekvencí s vyšším signálem. V krabici také byla 512MB pamětová karta. V kapsi jste teda měli fotoaparát, telefon, internet a mp3 přehrávač.

Sony Ericsson W810i

 

Apple iPhone 3G

O co vlastně jde?

Apple iPhone 3G je fenoménem dnešní doby. Krásný vzhled, super funkce, vysoká cena a v podstatě přístroj k ničemu. Lidé kteří na něj stojí kilometrové fronty a stanují před obchodem, asi ani neví, co si kupují. Prostě to jen chtějí, protože to je Apple. Na stránkách českých mobilních operátorů již odpočítávají hodiny, kdy bude zahájen prodej iPhonů 3G.

Apple iPhone 3G

Co to umí a k čemu to je dobré?

Po otevření krabice najdeme krásný lesklý a čistý nový Apple iPhone 3G. Po zapnutí a pár šáhnutí se již zašpiní a jsou vidět otisky prstů. Na to ale Apple myslel a přibalil i leštíci hadřík, takže jej můžete všude nosit s sebou a ve volné chvíli leštit "telefon". Jediná dobrá věc je, že v sobě má integrovanou wifi a internetový prohlížeč. Toto bych uvítal u více telefonů, jelikož domácí wifi síť se stává již samozřejmostí a ne vždy je nutno zapínat kvůli přečtení emailů notebook či stolní počítač. Další superfunkcí je GPS navigace. Myslím, že je funkce co bude nejméně používaná. Tento mobliní telefon si bude kupovat především mládež a mladší generace, která nemá potřebu cestovat po republice autem. Možná ji vyzkouší, když pojedou 40 km se svými přáteli na výlet. Američané moc neznají SMS zprávy, tak nás čeká jen divný textový editor.